برای خرید,مشاوره ( تماس بگیرید )

زاویه دید در تلویزیون چیست و چه کاربردی دارد؟

زاویه دید در تلویزیون چیست؟

زاویه دید بالا یکی از فاکتور های مهم در انتخاب تلویزیون است؛ در واقع هر چه زوایه دید تلویزیون شما بالا باشد و فاصله یتان معقولانه تر باشد به طور معمول کیفیت بهتری از تلویزیونتان را دریافت می کنید. ما در این مطلب از زومیلو زاویه دید و اهمیت آن در کیفیت تلویزیون را به تفصیل شرح می دهیم. همچنین آمار و ارقام هایی که تولید کننده های تلویزیون منتشر می کنند را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا شما را در انتخاب تلویزیون با زاویه دید مناسب راهنمایی کنیم پس با ما همراه باشید.

خرید لوازم خانگی اصلی ( بانه-گناوه )  خـرید
 

بهترین زاویه دید تلویزیون

اگر زاویه دید تلویزیونتان کم باشد بیشتر رنگ‌ها از فاصله‌ی دور و غیر مستقیم محو می‌شوند و باعث افت کیفیت تصویر می‌شوند. اگر شما به تلویزیونی نیاز دارید که ممکن است از هر گوشه‌ی اتاق ان را نگاه کنید پس یک تلویزیون با زاویه دید بالا (178 درجه یا 9 درجه از هر طرف) بخرید. بهترین زاویه دید تلویزیون، مستقیم و از روبه رو است. اگر زاویه دید تلویزیون بالا باشد زمانی که از بغل به تلویزیون نگاه کنید، کیفیت تصویر پایین نمی اید و هیچ تغییری رخ نمی دهد.

بخوانید»  تاخیر ورودی در تلویزیون چیست ؟

توضیح زاویه دید در تلویزیون با تصویر

زاویه دید گسترده

همچنین با زاویه دید گسترده وقتی شما از كناره‌ ها یا بالا و پایین به تصویر تلویزیون نگاه می كنید، دارای سطح روشنایی و رنگ یکسان خواهید بود و شما می‌توانید از تلویزیون‌ هایی با زاویه دید 178 درجه (89 درجه از هر طرف) استفاده کنید.

راهنمای خرید تلویزیون در سال 2020-2019

زاویه دید تلویزیون چه وقت مهم است؟

اگر شما به تنهایی از تلویزیون استفاده می‌کنید پس شما می‌توانید تلویزیون را طوری تنظیم کنید که مستقیم جلوی شما قرار بگیرد و با زاویه دید مناسب از نهایت کیفیت تصویر تلویزیون بهره ببرید. اما اگر چند نفر از ان استفاده می‌کنند امکان دارد همه، زاویه دید مناسبی نداشته باشند به همین دلیل زاویه دید تلویزیون برای این افراد اهمیت پیدا خواهد کرد.

زاویه دید غیر مستقیم در تلویزیون

 زاویه دید جانبی و دید خارج از محور چیست؟

زاویه دید مستقیم منظور از محور زاویه جلویی تلویزیون است و شروع این محور از 0 درجه می‌باشد. و هر چه ما از این محور به طرفین حرکت کنیم این زاویه دید زیاد می‌شود. فهمیدن اصطلاحات مربوط به زاویه دید مهم است چون بسیاری از مشکلات رایج تلویزیون‌ها، نمایش غیرشفاف و کیفیت پایین تصویر به دلیل صفحه نمایش خود تلویزیون‌ها در زوایای مختلف است. هنگامی که از وسط مبل و روبروی تلویزیون به سمت گوشه‌ها می‌روید کنتراست و کیفیت تصویر کاهش می‌یابد و سطوح سیاه، کم رنگ و خاکستری خواهد شد و رنگ‌ها کم کم محو خواهند شد. سطوح سیاه و کنتراست، عامل‌های مهمی در نمایش تصویر در تلویزیون هستند چون هر دو مورد در نمایش کیفیت خوب تصویر تاثیر زیادی دارند.

بخوانید»  نسبت کنتراست چیست ؟ | بهترین کنتراست در تلویزیون

اصطلاح دید جانبی را زمانی به کار می‌بریم که بگوییم در روبروی تلویزیون و در مرکز تصویر قرار نگرفته‌ایم و از گوشه صفحه به تصویر نگاه می‌کنیم. افت کیفیت تصویر و کنتراست از 30 درجه جانبی و 45 درجه زاویه جانبی شروع می‌شود. اما ما اندازه‌ی زاویه خارج از محور را در هنگام شروع افت کنتراست و کم شدن عمق و دقت رنگ  اندازه می‌گیریم چون هر دو مورد به کیفیت تصویر و کیفیت تولیدی صفحه نمایش مرتبط هستنند.

زاویه دید در تلویزیون و مقایسه زاویه دید گسترده با زاویه دید معمولی

کدام تلویزیون زاویه دید بهتری دارد؟

معمولا تلویزیون‌های پلاسما مشکل زاویه دید جانبی و دید خارج از محور ندارند چون هر پیکسل بر روی تصویر به صورت جداگانه روشن می‌شود. تکنولوژی LCD مشکلاتی با زاویه دید جانبی دارد چون نور پس زمینه LCD از صفحه کریستال مایع و پنل با backlight درست می‌شود. تلویزیون ال جی که از پنل ips بهره میبرند زاویه دید بیشتری نسبت به تلویزیون سامسونگ و تلویزیون سونی که از پنل va بهره میبرند، دارند. البته تلویزیون‌های سونی در سال 2018 به بعد در چندین مدل از پنل ips استفاده کرده‌اند که زاویه دید گسترده‌تری دارند.

در ویدیو زیر می توانید مقایسه ای از پنل IPS در تلویزیون ال جی با پنل VA در تلویزیون سامسونگ را ببینید.

اندازه گیری 

برای تعیین میزان viewing angle راه کارهای مختلفی وجود دارد، یکی از این راه کارها مشاهده‌ی مشخصات تلویزیون است و عددی که در مقابل این ویژگی درج شده است. البته توجه داشته باشید که این عدد لزوما درست نیست و ممکن است در برخی از موارد تنها جنبه‌ی تبلیغات داشته باشد، زیرا کاربران به اعداد بزرگ‌تر علاقه‎ی بیشتری دارند. البته شما خود نیز می‌توانید میزان زاویه را اندازه گیری کنید و با قرار گرفتن در مقابل تلویزیون و حرکت به کناره‌ها این میزان را بسنجید.

تنظیمات

تنظیمات هیچگونه تاثیری بر viewing angle ندارد.

نتیجه گیری

viewing angle در تلویزیون هر چه بالا تر باشد کیفیت تصویر بهتر است. در بالا نیز گفتیم برای افرادی که تنهایی از تلویزیون استفاده می‌کنند زاویه دید زیاد مهم نیست اما برای افراد بیشتر که ممکن است بعضی‌ها در گوشه نشسته باشند یا زاویه دید انها غیرمستقیم باشد باید حتما یک مدل با زاویه دید بالا بگیرند. البته زاویه دید به نوع پنل (پنل ips زاویه دید بیشتری را ارائه می دهد) نیز بستگی دارد. همچنین شما باید یک زاویه خاص را برای نشستن پیدا کنید که در ان افت کیفیت تصویر کم باشد.

 
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.