آیا فناوری QD-OLED سامسونگ، نسل OLED های ال جی را منقرض خواهد کرد؟

پنل های  QD-OLED سامسونگ

در سال های اخیر کمپانی ال جی با استفاده از OLED های خود توانسته تا حدی برتری فناوری های خود را به دیگر رقبا دیکته کند و از طرفی QLED های سامسونگ نیز با وجود قابلیت های بسیار خود در رویارویی با این حریف قدر ناتوان بودند ولی آیــا سامسونگ با رونمایی از نسل جدید پنل های خود یعنی QD-OLED ها به این صدر نشینی OLED ها پایان می دهد؟!

سامسونگ از جدیدترین تکنولوژی خود که ترکیبی از کیفیت تصویر OLED ها و خواص تقویت رنگ و روشنایی کوانتوم های نقطه ای QLED ها می باشد تحت عنوان QD-OLED رونمایی کرد؛ QD مخفف Quantum dot یا همان فناوری کوانتوم نقطه ای به کار رفته در این نسل می باشد که به نوعی با OLED ها ترکیب شده است. به نقل از Korea Herald اولین سری از تلویزیون های سامسونگ تحت عنوان Q3 2021 در اوایل سال 2021 به بازار عرضه می شود؛ دو شرکت پاناسونیک و سونی نیز تمایل به استفاده از این پنل ها را در محصولات خود بیان کرده اند پس QD-OLED ها می تواند تأثیر به سزایی در سری تلویزیون های گیمینگ به واسطه این دو کمپانی بزرگ ایجاد کند. همچنین انتظار می رود پنل های QD_OLED ها به زودی در صفحه نمایش ساعت های هوشمند نیز به کار برده شود.

QD-OLED ها در سایزهای 55، 65، 78 و 82 اینچ به تولید انبوه می رسند؛ البته سایز 32 اینچ نیز برای مانیتور های گیمینگ در دستور کار قرار گرفته است.

Lee Dong-hoon مدیرعامل نمایشگرهای سامسونگ

QD-OLED سامسونگ

4 دلیلی که باید QD-OLED بخـــریم

  • QD-OLED ها ارزان تر هستند.
  • QD-OLED قابلیت های بصری بهتری ارائه می دهند.
  • QD-OLED ها برخلاف OLED ها رنگ ها را تیره تر نشان نمی دهند.
  • با خرید QD-OLED شما از هر دو فناوری OLED و QLED در خانه خود بهره مند می شوید.
بخوانید»  تلویزیون رول شدنی ال جی با قیمت 2.5 میلیاردی بدون رقیب می تازد

QD-OLED ها از OLED ها ارزان تر هستند !

اگر چه OLED ها از مزیت های فراوانی همچون کنتراست، زاویه دید، یکنواختی مشکی، طراحی بدنی باریک و… بسیار خوبی برخوردار بودند اما بیشتر مشتریان د هنگام مواجه با قیمت های آنها از خرید منصرف می شدند؛ ضعفی که سامسونگ به خوبی متوجه آن شده بود و QD-OLED ها را به نحوی طراحی کرده اند که هزینه تمام شده پایین تری به نسبت OLED ها دارند بنابراین قشر بیشتری توان خرید آن را خواهند داشت. بنـابراین شما با خرید QD-OLED نه تنها از کیفیت تصویر بهتری برخودار می شوید بلکه هزینه کمتری نیز در مقایسه با OLED ها می پردازید که این یکی از بزرگترین مزیت های آنان محسوب می شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله”مقایسه LED با OLED و QLED” مراجعه کنید.

QD-OLED ها چگونه کار می کنند؟

QD-OLED چیست

OLED ها فاقد بک لایت یا همان نور پس زمینه هستند یعنی هر پیکسل به طور جدا نور خود را تولید و منتشر می کند که به واسطه همین دارای کنتراست بالایی هستند البته این کار منجر به تولید تصاویری تیره تر هم می شد که از جمله معایب OLED ها به شمار می آید؛ سامسونگ با ایجاد پلی بین OLED و QLED به نوعی توانسته معایب هر دو را پوشش داده و خروجی بینظری را به واسطه QD-OLED ها به نمایش بگذارد.

بخوانید»  مقایسه LED با OLED و QLED

QD-OLED ها دارای یک بک لایت آبی رنگ هستند که با کمک فیلتر های تعبیه شده در فناوری کوانتوم نقطه ای، برای تولید رنگ های سبز و قرمز این رنگ آبی را به تمام طیف های رنگی تبدیل می کنند.

آینده ی QD-OLED هـــا

با پیشرفت روزافزون علم و فناوری ورود نسل جدید پنل ها تا حدی قابل انتظار بود اما همزمان شدن این رخداد با انتشار PS5  و ایکس باکس سری X می تواند نوید بخش یک اتفاق بزرگ در عرصه تلویزیون و گیمینگ باشد؛ به صرفه بودن و پوشش دادن عیب های موجود در OLED ها می تواند محبوبیت این نسل از نمایشگر ها را با سرعت هر چه تمام تر پیش ببرد.

منبع:tomsguide

دیگران خوانده اند:
1 نظر
  1. رضاگریوانی می گوید

    با این فناوری جدید سامسونگ ،،
    در اینده نزدیک شاهد اولدهایی خواهیم بود که خطر سوختگی دائمی پیکسل ها را ندارند

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.