برای خرید,مشاوره ( تماس بگیرید )

اولدهای ال جی امسال ارزان‌تر می‌شوند

کاهش چشمگیر قیمت اولد ال‌جی در سال ۲۰۲۱

ال‌جی سرانجام، امسال تلویزیون ۴۲ اینچی اولد (OLED) را به بازار عرضه می‌کند و این خبر می‌تواند به معنای پیشرفت در ساخت تلویزیون‌هایی با ابعاد نه چندان بزرگ از این نوع باشد که منجر به کاهش قیمت صفحه نمایش‌های کوچکتر خواهد شد. به گزارش tomsguide، البته بعید به نظر می‌رسد مطابق سایر نمایشگرهای موجود، «قیمت پایه» اولدها نیز کاهش پیدا کند اما وقتی اختلاف قیمت عجیب بین نمایشگرهای ۵۵ اولد را با نسخه‌ی ۴۸ اینچی آن را در نظر بگیریم، باز می‌تواند خبر خوشحال کننده‌ای باشد که تلویزیون‌های اولد کاهش قیمت را تجربه خواهند کرد؛ کاهش قیمت اولد ال جی در سال 2021 تا حدی می‌تواند مربوط به عرضه مدل‌ اقتصادی A1 باشد.

قیمت پایه اولدهای ال جی از 1,299$ شروع می‌شود

ال جی نهایتاً در سال 2021 تصمیم گرفت تا مدلی اقتصادی از اولدهای خود را تحت عنوان A1 روانه بازار کند تا این محصولات مورد توجه اقشار بیشتری از جامعه قرار بگیرد. قیمت اولد ال جی A1 برای سایز 48 اینچ از 1,299 دلار (حدود 30 میلیون تومان) شروع می‌شود البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که ال جی برای جبران قیمت، قابلیت‌هایی نظیر HDMI2.1 و سرعت رفرش 120 هرتز را در این مدل محدود کرده است. برای مشاهده ریزقیمت مدل‌ها می‌توانید به جدول پایانی مطلب مراجعه کنید.

بخوانید»  مقایسه تلویزیون های OLED ال جی و سونی در سال 2020-2019

صفحه نمایش‌های اولد چگونه تولید می‌شوند ؟

کاهش قیمت اولدهای ال جی در سال 2021

تمام مشکلات تولید تلویزیون‌های اولد ارزان قیمت به نحوه‌ی تولید نمایشگر آن‌ها باز می‌گردد. به گفته TechRadar، ال‌جی یک ورق بزرگ اولد به عنوان ورق مادر تولید می‌کند که ابعاد آن ۲۵۰۰ در ۲۲۰۰ میلی متر است. حال نمایشگرهای تلویزیون‌های اولد در ابعاد مختلف، از آن بریده می‌شوند. تعداد صفحه نمایش‌هایی که می‌توانند از این بورد مادر تهیه شوند، تأثیر به سزایی در هزینه محصول نهایی دارد، زیرا تولید ضایعات کمتر در فرآیند برش و تهیه، باعث می‌گردد تا نمایشگرهای بیشتری تولید شوند. بنابراین هرچه تعداد نمایشگرهای تولید شده از این ورق مادر بیشتر شوند، هزینه‌ی تولید آن‌ها بیشتر کاهش می‌یابد. با توجه به این موضوع که گران‌ترین قطعه در تلویزیون‌های اولد، نمایشگر آن‌ها است، در نتیجه کاهش قیمت در تولید نمایشگر منجر به پایین آمدن قیمت تلویزیون می‌گردد.

تا پیش از این، تولید مدل ۴۸ اینچی برای ال‌جی هزینه‌ی زیادی در بر داشت زیرا این شرکت در ابتدا از ورق‌های باقی مانده از مادربوردهایی که برای نسخه‌ی ۷۷ اینچی برش می‌زد، آن را به دست می‌آورد و این موضوع به این معنی است که تولید صفحه نمایش تلویزیون کوچکتر یعنی ۴۸ اینچی به تولید نمایشگر تلویزیون بزرگتر یعنی ۷۷ اینچی متکی بود.

آیا تولید تلویزیون‌های اولد کوچک به صرفه است؟

امسال این شرکت کل سیستم را تغییر داده و هشت پنل ۴۸ اینچی را از یک ورق بزرگ مادر ساخته است. گرچه این مورد می‌تواند به کاهش قیمت صفحه نمایش کمک کند، هرچند که نباید انتظار معجزه پاشته باشیم، اما می‌توانیم امیدوار باشیم که به احتمال زیاد، قیمت تلویزیون‌های اولد ال‌جی مدل‌های ۴۲ و ۴۸ اینچی به زیر ۱۰۰۰ دلار برسند.

بخوانید»  بهترین تلویزیون های سونی 2020-2021

حتی با این روند فعلی در تولید نمایشگرها، احتمالاً قیمت صفحه نمایش ۴۲ و ۴۸ اینچی کاملاً شبیه به یکدیگر خواهد بود. دلیل این امر این است که در روند تولید فعلی، برای تولید صفحه نمایش‌های ۵۵ اینچی حدود ۹۰ درصد ورق مادر مورد استفاده قرار می‌گیرد و ضایعات آن در حدود ۱۰ درصد است، برای تهیه صفحه نمایش‌های ۴۸ اینچی حدود ۹۱ درصد ورق مادر مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما آن طور که مشاوران زنجیره تامین Display (DSCC) اذعان می‌دارند، برای تهیه نمایشگرهای ۴۲ اینچی، فقط ۷۰ درصد ورق مادر مورد استفاده قرار می‌گیرد و مقدار ضایعات در این مورد به ۳۰ درصد می‌رسد. البته شایان به ذکر است هنوز سونی به این اقدام ال جی واکنشی نشان نداده و انتظار می‌رود در سال 2021 همچنان در مقایسه اولدهای سونی و ال جی اختلاف قیمت نسبتاً زیادی مشهود باشد.

کاهش قیمت تلویزیون‌های اولد کوچکتر از ۵۵ اینچ

کاهش قیمت اولدهای ال جی

اکنون، به نظر می‌رسد که تلویزیون‌های ۴۸ اینچی در مقایسه با مدل‌های سال گذشته، به طور قابل توجهی با کاهش قیمت رو به رو می‌شوند اما انتظار نمی‌رود که مدل‌های ۴۲ اینچی نیز با همان مقدار درصد کاهش قیمت به بازار عرضه شوند زیرا بازدهی تهیه این نمایشگرها از یک ورق مادر، نسبت به سایر اندازه‌ها بسیار بدتر است. البته تکنیک‌های جدیدی وجود دارند که می‌توانند این میزان بازدهی را تا ۸۷ درصد هم افزایش دهند اما پیچیدگی مراحل تولید و در نتیجه افزایش هزینه‌های تولید را نیز به همراه دارد.

بخوانید»  قیمت بهترین تلویزیون های هایسنس در سال 2021

در هر حال، همه این‌ها برای افرادی که به صفحه نمایش کوچکتر نیاز دارند خبر خوبی است زیرا ممکن است شما به سادگی در آپارتمان خود جایی برای یک تلویزیون اولد بزرگ ۶۵ اینچی یا در این حدود، نداشته باشید یا حتی گیمرها نیز تمایل داشته باشند تا از نمایشگرهای کوچکتری استفاده کنند. ضمن این که، نرخ تازه سازی ۱۲۰ هرتز، سطح خارق العاده سیاه و حالت‌های بازی با تأخیر کم، تلویزیون‌های اولد را به گزینه‌ای عالی برای گیمرهایی که از کنسول‌های قدرتمند استفاده می‌کنند، تبدیل کرده است.

قیمت اولد ال جی در سال ۲۰۲۱ 

همانطور که از جدول زیر پیداست ارزان ترین و گران ترین قیمت اولد ال جی به ترتیب مربوط به A1  و Z1 بوده که اولی در بازه قیمتی 40 تا تا 125 میلیون تومانی بسته به اندازه تلویزیون قرار دارد؛ از طرفی Z1 ال جی نیز به عنوان رده‌بالاترین محصول در سال 2021 در بازه 700 میلیونی تا 900 میلیون تومان قرار دارد. البته مثل روال سابق شاید تلویزیون ال جی C1 از طرف خریداران با استقبال بیشتری مواجه شود. چنانچه تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه بودید در مطلب”مقایسه اولدهای ال جی 2021” به این موضوع به صورت مفصل‌تری پرداخته شده است.

  قیمت A1 قیمت B1  قیمت C1  قیمت G1  قیمت Z1 
48اینچ £1199
55اینچ  £1,399 £1,499 £1,699 £1,999
65اینچ £2,099 £2,299 £2,499 £2,999
77اینچ £3,499 £3,799  £4,499 £5,499  £19,999
83اینچ £6,999 £24,999
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]
منبع tomsguide engadget
دیگران خوانده اند:
ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.